V letošním roce měli studenti našeho gymnázia poprvé možnost učit se španělštinu s rodilým mluvčím. Díky projektu Erasmus přijela do našeho města Penélope Rodriguez Mora.
Ve Španělsku vystudovala pedagogickou školu a ve Žďáře si vyzkoušela učitelství v praxi. Peni vůbec neuměla česky, takže jsme si, vyzkoušeli, jaké to je komunikovat pouze španělsky. Ukázalo se, že se spousta z nás konverzace bojí. Myslím, že hlavně díky tomu, že je Pen dvacet dva let a má k nám věkově blízko jsme se s ní časem spřátelili a začali jsme mít odvahu s ní mluvit, ať už v hodinách, nebo při neformálních setkáních nad šálkem kávy. Její návštěva nám připomněla, že se španělštinu neučíme, protože chceme napsat dobře písemku, ale protože chceme mít možnost komunikovat s lidmi z jiných zemí. Setkali jsme se s přirozenou kastilštinou a poznali španělskou kulturu z vyprávění mladé dívky, která žije v Alicante. Penélope nám dělala společnost několik měsíců a bydlela v rodině jedné studentky.
Konverzace, recitace i eseje. Studenti měli v letošním roce příležitost projevit své talenty v různých oblastech. Barbora Klapalová zúročila zkušenosti z jazykového pobytu ve Španělsku a umístila se na jedenáctém místě v celostátním kole španělské konverzační soutěže. Čtyři studentky se rozhodly ponořit do tajů španělské poezie a účastnily se recitační soutěže Ústy básníka, kde dosáhly pěkných výsledků i díky tomu, že jim s přípravou a správnou výslovností pomáhala zahraniční lektorka. Latinskoamerické historii se ve své eseji věnovala Naďa Kaňková a v soutěži pořádané Českou iberoamerickou společností se umístila na třetím místě.
A jaké plány máme do příštího roku? „Opět bychom se rádi zúčastnili soutěží. Plánujeme také druhý ročník festivalu „Dny hispánské kultury“. V našem městě opět přivítáme zajímavé hosty španělského a latinskoamerického světa,“ říká naše paní profesorka španělštiny Lenka Formanová. „Je možné, že tu opět budeme od února hostit lektora ze Španělska.
Na středních školách v České Republice je španělština, hned po angličtině, němčině a ruštině, čtvrtý nejčastěji vyučovaný jazyk. Letos poprvé předběhla i francouzštinu. Zajímavé je, že mnoho studentů si španělštinu vybírá, protože němčina se jim nelíbí a francouzština je příliš těžká. Počet studentů španělštiny může stoupat i díky tomu, že v současnosti máme v ČR více kvalifikovaných profesorů. Tento trend se nevyhnul ani našemu gymnáziu a v příštím roce bude tento jazyk studovat devadesát šest žáků.
Naďa Kaňková