Na podzim minulého roku začal ve žďárském „Podskalí“ archeologický výzkum místa, kde stával jeden z posledních původních domů na břehu Sázavy. A kdo neví, kde to je, může se projít kolem řeky poblíž kostela svatého Prokopa a Tvrze.
My, členové Historického klubu, jsme se sešli společně s archeology Katkou a Jakubem Těsnohlídkovými a historikem panem Miloslavem Lopaurem u bývalého domu s číslem popisným 6. Býval to malý domeček s kozím chlívkem. Stál v těsné blízkosti původního koryta řeky. Započali jsme výzkum, který trval až do 29. března letošního roku a který možná bude i v následujících týdnech pokračovat. Přišli nám na pomoc i dva detektoráři, kterým se podařilo nalézt zajímavé kovové artefakty. Našli například 1 krejcar z roku 1800, který byl vyražen v Praze, nebo rakousko-uherský 2 heller z roku 1894.
A jak probíhal samotný archeologický výzkum? Archeologové nás teoreticky seznámili s postupem prací a rozdali instrukce, na co se máme při práci zaměřit. Začali jsme kopat sondu o velikosti dvakrát jeden metr. Nejdříve jsme provedli „povrchový sběr“ do jednoho pytlíku, což byl poměrně objemný sáček plný keramiky. Poté jsme pokračovali po jednotlivých vrstvách a nálezy z každé vrstvy jsme shromažďovali do jiného pytlíku.
Po pár hodinách práce jsme se dostali až na vrstvu pocházející ze záplavy z 18. Století, a to v hloubce asi půl metru. Našli jsme i hodně starou dámskou botu s podpatkem. To byla ta nejzajímavější vrstva! Bohužel už nám na podzim nezbýval čas, a tak jsme museli výzkum přesunout na březen. Když jsme se k němu na jaře vrátili, zjistili jsme, že se nám zhroutily hrany sondy. Ty jsme ale odkopali a pokračovali ve výzkumu ještě hlouběji. Podařilo se nám odkrýt hodně skla a také mnoho velkých kusů keramiky i ze středověku.
Nasbíranou keramiku jsme odnesli do školy a zde ji kartáčky poctivě očistili. Věříme, že artefakty, které jsme našli, přispějí k dokumentování života obyvatel žďárského „Podskalí“ a že je bude díky našemu kroužku moci v budoucnu zhlédnout i široká veřejnost.
Matěj Bedrna, tercie