Instagram

47. ročník Středoškolské odborné činnosti

26. 6. 2025 Mgr. Radka Poláková štítky: Soutěže a úspěchy Středoškolská odborná činnost

47. ročník SOČ byl na našem gymnáziu více než úspěšný. V letošním roce se soutěže účastnila Klára Pohanková (septima) s prací z oblasti psychologie „Hudba jako emočně regulační strategie u dospívajících“ a dokázala v krajském kole obsadit 2. místo. Druhým soutěžícím byl Ilja Brabec (4.B), jehož práce nese název „Problematika soudních přísedících v českém prostředí ve vztahu k novele zákona o soudech a soudcích“. Ilja s přehledem ovládl krajské kolo a z celostátního kola v Teplicích si odvezl skvělé třetí místo.

A jak on sám vnímá svoji účast v soutěži?

Milí studenti, milí budoucí SOČkaři a další, v tomto článku bych se s vámi chtěl podělit o zkušenosti ze soutěže Středoškolská odborná činnost.

Bylo září 2024 a ve společenskovědním semináři jsme jako čtvrťáci dostali za úkol napsat seminární práci. Z tohoto rozsáhlejšího úkolu jsem upřímně zpočátku neměl příliš radost. Baví mě právo, a tak jsem se rozhodl psát seminární práci týkající se této oblasti, tj. o problematice soudních přísedících. Nicméně netrvalo ani pár týdnů a zvolené téma mě začalo zajímat čím dál víc. Chtěl jsem se dozvědět víc. Rozhodl jsem se tedy ještě ve čtvrtém ročníku původně seminární práci do SVS přepracovat a zúčastnit se soutěže Středoškolská odborná činnost.

Jedná se o soutěž velmi specifickou, do určité míry náročnou. Na druhou stranu, která soutěž náročná není. Když jsem se ale do SOČ pustil, nevěděl jsem, co všechno mě čeká, a především, co všechno můžu touto soutěží získat.

Stručně, vaším primárním úkolem je napsat odbornější práci, kterou pak v jednotlivých kolech soutěže před odbornou porotou obhajujete. Připravujete se zde prakticky na budoucí vysokoškolské studium – psaní bakalářských či jiných prací. Ve své práci si stanovujte cíl, jádro práce a nakonec formulujete výsledky. Ve své práci musíte přijít s originální problematikou.

Napsat celou práci mi trvalo zhruba jedno školní pololetí. Na základě výsledků své obhajoby jsem se dostal až do celostátního kola, které se letos konalo od 13. do 15. června 2025 ve městě Teplice v Čechách.

Díky SOČ mám v podstatě nárok na prominutí přijímacích zkoušek na brněnská práva, bonifikaci v rámci přijímacích zkoušek na práva v Praze. Naučil jsem se lépe pracovat s Wordem, citacemi. Vyzkoušel jsem si vést řádný kvalitativní výzkum, zpracovávat data do odborného závěru práce a konzultovat s odborníkem v oboru. Při psaní SOČky jsem měl také možnost více poznat svůj zájmový obor – právo, udělat si představu o tom, co mě v budoucnu na vysoké škole možná čeká, a poznat i sám sebe – své možnosti a schopnosti. Poznal jsem nové lidi a měl jsem možnost vycestovat až do lázeňského města Teplice, a zažít tak nezapomenutelnou atmosféru. Od slavnostního zahájení přes samotné obhajoby prací až po slavnostní zakončení a doprovodný zábavný program jako pubquiz, volný vstup do místního aquacentra, botanické zahrady nebo večerní zábavu a tombolu v místních podnicích – vše zajištěné organizátory SOČ.

Navzdory maturitě a jiným starostem, které mě ve čtvrtém ročníku čekaly, této zkušenosti nelituji a věřím, že z ní v budoucnu budu do určité míry opět těžit.

Na závěr lze všem budoucím zájemcům o Středoškolskou odbornou činnost říct: Nebojte se začít a vydržte. Vyplatí se to.

Ilja Brabec

Icons made by Freepik from www.flaticon.com